Discounted Ebooks!!!

Hi All!!!

I am now offering all 5 of my Ebooks at a discounted price for a limited time only!!!!!  HURRY!!!  This is a SPECIAL OFFER!!!!

Here is the deal!!!! EACH BOOK IS NOW ONLY $5.00!!!!!

You can’t beat this price!!!  Learn how to feed your family healthy meal choices for the price of a LATTE!!!!!!

Check out the description of each book and choose which one would best fit what you are looking for!!

Healthy Eats On The Go-Healthy Food Ideas For Life’s Busy Activities

This ebook is 116 pages and includes recipes for the following activities:

*Zoo Foods

*Beach Days

*Playdate Snacks

*Camping

*Park Days

*On The Run

*Long Car Rides

*Better Breakfasts

*Healthy School Lunches

*Healthy Classroom Snacks

*Birthday Party Options

 Each section contains 8-10 recipes submitted by bloggers.  Each section also contains great tips and ideas for that specific category!

Only $12.95   NOW ONLY  $5.00  BUY NOW!!!

 UNPROCESS ME-A 7 Day Whole Food Challenge

This ebook guides you through 7 days of eating unprocessed foods.  It provides a shopping list, goal setting help, daily menu planner, recomendations for the 7 days, and time saving tips for the kitchen!  It includes:

  • 14 breakfast recipes
  • 17 lunch recipes
  • 18 dinner recipes
  • 26 snack and dessert recipes
This ebook is designed to help you learn easy and quick meal ideas that you can incorporate into your everyday meal planning.  By removing processed foods from your diet for one week you will feel the difference and be well equipped to continue eating healthier foods.
 Only $9.95  NOW ONLY $5.00 BUY NOW!!!

Mommy Menus Ebook

A compilation of recipes submitted by Mommy Bloggers.  The book is set up with daily menus which include:

  • breakfast
  • lunch
  • snack
  • dinner
  • dessert
  • drink
Each Mommy Blogger submitted an entire day’s worth of recipes that are kid approved.  Plus, meet each mommy by reading about them in the book and then visit their blog for more awesome recipes!!  The recipes included are meat free, dairy free, gluten free, and best of all no cooking is involved!!!

Only $9.95  NOW ONLY $5.00 BUY NOW!!!

Color Wheel Meals Recipe Manual

Includes 50 recipes separated into 5 categories:

  • Juice/Nutmylks-includes 10 recipes
  • Smoothies-includes 10 recipes
  • Fruit Combos-includes 10 recipes
  • Veggie Combos-includes 10 recipes
  • Desserts-includes 10 recipes
 The recipes included are meat free, dairy free, gluten free, and best of all no cooking is involved!!!  The recipes are great for kids wanting to be involved in the kitchen!!

 Only $9.95!  NOW ONLY $5.00 BUY NOW!!!

30 Days of Green Smoothies

Includes 30 recipes of green smoothies.  Recipes are broken into weeks and each week comes with a shopping guide.

  • Week 1 plus shopping guide
  • Week 2 plus shopping guide
  • Week 3 plus shopping guide
  • Week 4 plus shopping guide
These recipes do require having a blender or smoothie maker.  Each recipe is a combination of fruit and greens which is an easy way to pack lots of nutrition in one sitting!

Only $9.95!  NOW ONLY $5.00 BUY NOW!!!

 

****Format: My ebooks are delivered as PDF files that I email to you personally in 1-12 hours (much sooner during business hours).  Each book is sent seperate to keep files smaller.
 

My Shopping Trip

I get asked a lot of times about our groceries, what we buy, how much we spend, etc.  I even get stopped at the grocery store sometimes from someone making a comment about the contents in my grocery cart.

After my shopping trip yesterday I decided to display all my produce on my table in a color pattern and take pictures for a blog post.  I will share with you the produce I bought for my family of four for about a week.  Some items will be gone faster and other items may last longer….I am sure you know what I am talking about!

 
Starting with the left side and moving towards the right:

RED

1 package of 6 organic Roma tomatoes: $2.69

1 package of pre cut watermelon: $3.60

4 packages of organic raspberries: 2 packs for $6 so $12 total (yes, I know $12 bucks for raspberries???)

1 bunch of beets: $1.99

4 packages of frozen organic strawberries: 2 packs for $5 so $10 total

ORANGE

2 bags of grapefruits: $2.99 each

2 bags of big organic carrots: 2 for $3!!!!  This is a steal!!!!

2 bags of organic mini carrots: 2 for $3

2 bags of juicing oranges: $3.99 each

1 box of cuties: $4.99

YELLOW:

2 bags of lemons: $2.99 each

1 bunch organic bananas: $1.56

3 Mangos: 3 for $5

1 papaya: $2.50

1 bunch of organic golden beets: $2.59

2 pineapples: $2.99 each

1 -5 lb bag of organic potatoes (forgot to add these in the picture) $2.99

GREEN

1 big container of organic spinach: $4.99

2 packages of organic romaine lettuce: $3.29 each

1 package of organic celery: $1.99

4 bunches of organic kale: $1.99 each

1 package of limes: $2.69

3 organic green peppers: $1.69 each

1 package of 4 organic kiwis: $2.99

1 package of 4 organic avocados: $2.99

1 regular avocado (needed a ripe one and the organic weren’t ripe yet) $1.89 (rip off!)

3 english cucumbers: $1.69 each

2 bunches or organic Rainbow chard lettuce: $1.99 each

BLUE

2 packs of organic blueberries: 2 for $5

PURPLE

1 purple onion $1.09

These items are not the only items I purchase….we do eat more than just produce!  I also purchased items such as: organic whole grain bread, organic pasta sauce, organic rice, organic coffee (yes, I do drink coffee), organic eggs, sunflower seeds, almonds, sweet potato chips, organic tortilla chips, salsa, organic cereal, almond milk, coconut milk, spelt pretzels, organic crackers, organic black beans and Cholula sauce(Love this stuff!)

I will also add that I did purchase extras this week because as a family we have been juicing every day.  I needed more carrots, lemons, and greens than what I would normally buy.  I also didn’t need to buy apples (stocked up on organic ones at Trader Joe’s the week before), and I also had parsley and watercress from the week before.

Our juice that we drank today included:

celery, golden beets, carrots, apples, lemons, parsley, watercress, and rainbow chard!

The kids LOVED it!!

How much do you average a week on groceries?

Are you on Pinterest??
Follow Me on Pinterest
Please check out my ebooks too!!